sobota, 22 lutego 2020

Będzin – Zamek.


Tekst i zdjęcia:
Bartosz Konopnicki

 
Będzin to jedno z tych miast o którym mało się słyszy, a które posiada całkiem bogatą historię z racji swojego położenia i znajdującego się tutaj średniowiecznego zamku. 


Gdy przyjeżdżamy do tego miasta, pierwsze co na m się rzuca w oczy to właśnie zamek, który jest najbardziej charakterystycznym punktem. Będzin to miasto powiatowe położone w południowej Polsce, w Zagłębiu Dąbrowskim, nad rzeką Czarną Przemszą, na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

Jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. 

Po przyjeździe i krótkim odpoczynku udajemy się do głównej atrakcji Będzina jaką jest zamek. 


Położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech.


Wzmianka o zamku pojawia się już w dokumentach z 1349 roku, kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim również Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez
Kazimierza Wielkiego. Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Zamku była wizyta jednej z najważniejszych osób w ówczesnym świecie -  Karola IV - cesarza niemieckiego i króla czeskiego.



W murach zamkowych gościli królowie - Henryk Walezy, Jan III Sobieski,  August II Mocny. Przez wieki Zamek był ważnym punktem obronnym polskich ziem. Zdarzały się również okresy popadania w ruinę i niełaskę. W 1616 r. spaliła się część miasta wraz z zamkiem, który odbudowano, dostosowując go wtedy do celów bardziej rezydencjalnych niż obronnych. Czterdzieści lat później w czasie najazdu szwedzkiego znowu został zniszczony i przez cały XVIII w. budowla pozostawała w ruinie. Zamek odbudowano w 1834 roku.


 Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury - krenelaże na murach i wieżach, ceglane obramowania okien, ślepe machikuły. Opuszczony przez użytkowników znów popadł w ruinę. Pierwsze próby odbudowy podjęto już po I wojnie światowej. Ostatecznie zamek odbudowano i od 1956 roku przekazano na siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie.


Zamek zwraca uwagę przede wszystkim swoim surowym i zimnym charakterem. Mamy okazję obejrzeć budowle zarówno od środka, jak i od zewnątrz – obchodząc wokół wyznaczonymi do tego ścieżkami (aktualnie remontowane). Na zwiedzenie zamku i okolicy należy poświęcić około 1,5 godziny. 

10 komentarzy:

  1. Byliśmy z mężem w zeszłym roku tak przypadkowo przejazdem. W rzeczywistości jeszcze piękniejszy. Jakaś Pani była tam akurat z grupą zwiedzających i podsłuchalismy jak opowiadała legendę o rycerzy bez głowy. Warto poszukać w internecie bo bardzo interesującya. Pozdrawiam Elżbieta

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny Zamek, jak wmalowany w zimową scenerię... Myślę, że kiedyś odwiedzimy te okolice, bo małe podróże to jedno z naszych rodzinnych hobby :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne miejsce. W tym roku wybieramy się w te okolice na wakacje, więc może zobaczymy ten zamek na własne oczy:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie się prezentuje ten zamek :-) Warto odwiedzić :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja bym chciała zwiedzić zamek w Bobolicach, który w "Koronie Królów" pełni rolę Wawelu

    OdpowiedzUsuń
  6. Zwiedziłam wszystkie zamki na Jurze Krakowsko - częstochowskiej, a tego jeszcze nie. Dziękuję za zachętę, wpisuje w plany na wiosnę 🙂

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze tam nie dotarliśmy, ale wszystko przed nami :) Lubimy odwiedzać nowe miejsca!

    OdpowiedzUsuń
  8. Będzin - moje miasto z dzieciństwa....

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie projekty i fotografie na tej stronie stanowią własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez naszej zgody jest zabronione. Copyright © 2018-2024 Anna&Sebastian