piątek, 9 września 2022

Dom urodzenia Fryderyka Chopina - miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.



Są takie miejsca, dzięki którym możemy się dowiedzieć wiele ciekawych informacji oraz przenieść się w czasie. Doświadczyć początku tak ważnej historii. Jednym z takich miejsc jest Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 


To właśnie tu w 1810 roku urodził się Fryderyk Chopin. Kiedy dokładnie, to do końca nie wiadomo. Przyjęto bowiem, że Fryderyk urodził się 1 marca 1810 roku, ta data została podana przez rodzinę, natomiast w dokumentach spisanych w Kościele w Bochowie, gdzie kompozytor został ochrzczony, przy dacie narodzin widnieje 22 lutego 1810 roku. Z tego też powodu, nawet w Wikipedii podane są dwie daty narodzin i obie uznane są za prawidłowe.



W miejscu urodzenia kompozytora znajduje się obecnie muzeum w skład którego wchodzi oficyna, (tzw. dworek) oraz 7-hektarowy park krajobrazowy położony nad rzeką Utratą. Dwór wraz z parkiem jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zarządzanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.



Dworek ten jest rekonstrukcją dworku z XVIII wieku który zamieszkiwała rodzina Skarbków. 


TROCHĘ HISTORII:


Skarbkowie pod koniec XVIII wieku odkupili wieś od Paprockich, którzy wówczas byli jej właścicielami. Wieś liczyła wtedy dziewięć domów. Kacper i Ludwika Skarbkowie zamieszkali we dworze z dwiema oficynami (obecny „dworek” to dawna wschodnia oficyna). Ojciec kompozytora Mikołaj Chopin pracował w ich majątku jako guwerner. W 1806 poślubił on ubogą krewną Skarbków – Justynę z Krzyżanowskich, która pomagała im prowadzić gospodarstwo.



Chopinowie mieszkali w oficynie obok dworu. Fryderyk wychowywał się w Żelazowej Woli zaledwie kilka miesięcy, później rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy.


Młody Fryderyk odwiedzał później Skarbków w wakacje i przy okazji świąt rodzinnych. Podczas wizyt kompozytora w majątku Skarbków fortepian wynoszono do ogrodu, gdzie pod lipami Fryderyk dawał koncerty. Zgromadzeni goście i rodzina nie byli jedynymi słuchaczami – dźwięki fortepianu przyciągały mieszkańców pobliskich wsi (jak wspominał Antoni Krysiak, chłop z Żelazowej Woli i rówieśnik Fryderyka Chopina).




W 1812 dwór Skarbków spłonął, ale obydwie oficyny ocalały.


Latem 1830 Fryderyk Chopin przyjechał do Żelazowej Woli, gdzie cała rodzina Chopinów przebywała na letnim wypoczynku. Wówczas kompozytor był tu po raz ostatni.

W 1834 Michał Skarbek popełnił samobójstwo, a jego rodzina odsprzedała Żelazową Wolę Szubertom. W 1840 dziedzicem Żelazowej Woli stał się baron Eugehard, a wkrótce później rodzina Peszlów. Kolejnym właścicielem w latach 1859–1879 był Adam Towiański. W samej Żelazowej Woli znajdowało się 11 budynków murowanych, 12 drewnianych oraz młyn wodny. Od 1879 dwór pozostawał w rękach Aleksandra Pawłowskiego, który w miejscu urodzenia Chopina urządził magazyn gospodarczy.

W 1894 z inicjatywy rosyjskiego kompozytora Milija Bałakiriewa odsłonięto w parku Pomnik Fryderyka Chopina projektu Bronisława Żochowskiego z medalionem projektu Jana Woydygi. 



Podczas I wojny światowej spłonęła prawa oficyna dworu. W 1918 majątek Żelazowa Wola rozparcelowano pomiędzy okolicznych chłopów.

W 1928 warszawskie Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina i Komitet Chopinowski z Sochaczewa zakupiły oficynę i 3 ha ziemi wokół budynku za 40 000 zł od Rocha Szymaniaka, który był właścicielem terenu od 1918. 


Podczas II wojny światowej we dworku stacjonowali żołnierze niemieccy. Pod koniec wojny znajdował się tam szpital. W tym czasie z dworku zaginęło wiele cennych przedmiotów, m.in. fortepian koncertowy Pleyel oraz dwa fotele należące do Chopina. Fortepian udało się odnaleźć i znajduje się w warszawskim oddziale.

Po zniszczeniach II wojny światowej dworek ponownie wymagał renowacji. Projekt rekonstrukcji i przebudowy wnętrz opracował w 1948 prof. Mieczysław Kuźma. Kolejne renowacje odbyły się w latach 1958 i 1968. 


W 1951 dworek wraz z parkiem przekazano Muzeum Narodowemu, a od 1953 obiekt był pod opieką Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie jest oddziałem Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. Co roku Żelazową Wolę odwiedza około 200 tys. gości z kraju i ze świata.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 3 lutego 2001 r. o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina, Dworek w Żelazowej Woli wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem został uznany za dobro kultury narodowej, podlegające szczególnej ochronie.



Dlaczego warto tam pojechać?

Bo to miejsce ma w sobie ogromny potencjał. Ma coś takiego magicznego. 


Wyobraźcie sobie spacer po parku, wypełnionego alejkami, mostkami - pod którymi skrywają się stawy otoczone piękną roślinnością, trawą oraz drzewami. 




Spacer wśród pięknej zieleni wiosną lub kolorową paletą barw podczas jesieni. Ale ten spacer będzie bardzo magiczny. Dlaczego? Otóż w rożnych miejscach w parku dodatkowo są umieszczone głośniki z których wydobywa się muzyka Chopinowska. Powiem Wam, że to było naprawdę ogromne zaskoczenie. 

Są też ławeczki na których można przysiąść i wsłuchać się w ten dźwięk, któremu często towarzyszy dodatkowo śpiew ptaków ukrytych wśród koron drzew. To naprawdę coś niesamowitego. Z pewnością uspokaja i relaksuje. W takich warunkach, słuchanie muzyki klasycznej to sama przyjemność i zupełnie nowe doznania.




Ponadto w różnych miejscach możecie znaleźć pomniki, a także płytę przy której znajdziecie informację, jaką należy pobrać aplikację, by zrobić sobie „selfie” z Chopinem.


Na terenie Parku znajdziecie również sale kinową, salę koncertową, scenę letnią oraz restaurację. A na samym wejściu, gdzie znajduje się kasa biletowa, będziecie mogli zakupić pamiątki z kompozytorem.



Na spokojny spacer zdecydowanie można przeznaczyć 2 godziny, bo wierzcie mi, nie ma się ochoty stamtąd wychodzić. Ale poza parkiem do zwiedzenia czeka jeszcze Muzeum. Na jego zwiedzanie również warto przeznaczyć kolejną godzinę.





Wewnątrz domku znajdziemy np. pokój dzienny, pokój muzyczny z fortepianem i gabinet Michała Skarbka. Sporo rzeczy niestety zaginęło podczas II wojny światowej, ale te które udało się odzyskać, wyglądają imponująco. Na ścianach znajdują się portrety oraz bardzo sporo informacji, które pozwolą nam bardziej zapoznać się z historią dworku i kompozytora. Co bardzo ciekawe, to, to, że obok polskiej wersji, jest również tłumaczenie na język angielki, dzięki czemu również obcokrajowcy, bez problemu mogą zapoznać się z historią Fryderyka Chopina.




Ponadto można obejrzeć 20 minutowy film, opowiadający o życiu Fryderyka. Dom poza rzeźbami wypełniony jest fotografiami, obrazami, mapami, meblami z tamtej epoki i instrumentami, na których odbywają się koncerty Chopinowskie.



Dom urodzenia Fryderyka Chopina, to wspaniałe miejsce, gdzie można odetchnąć od miasta, odpocząć i zrelaksować się przy muzyce. Można je zwiedzić samodzielnie, a można również z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiada o historii tego miejsca. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty, młodych i utalentowanych artystów.



Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park czynny jest:
– Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 (ostatni zwiedzający wpuszczani są o 17.30, Dom Urodzenia zamykany jest o 17.45);
– W poniedziałki Dom Urodzenia Fryderyka Chopina jest nieczynny. Park otwarty do zwiedzania;
– W środy dzień bezpłatnego wstępu do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku;

– W weekendy odbywają się spacery z przewodnikiem;
– Bilety można zakupić online TUTAJ dzięki temu unikniecie kolejek w kasach. Ceny biletów są różne. Wszystko zależy od tego czy chcemy zwiedzić tylko muzeum, czy też park z muzeum. Samodzielnie czy z przewodnikiem. Jest możliwość zakupu również biletu rodzinnego i grupowego. Szczegóły oraz rezerwacji możecie dokonać na stronie Muzeum.



W sobotę 17 września 2022 na terenie Parku W Żelazowej Woli odbędzie się Festiwal Nauki w Żelazowej Woli: „Botanika” . Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj: PROGRAM

Wydarzenie jest bezpłatne, ale wymagane są zapisy, które ruszają od 12 września. Aby się zapisać poprzez stronę, wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ

Jeśli chcielibyście poznać bliżej twórczość i historię Fryderyka Chopina, jest dostępna ścieżka Chopinowska, w której w dowiecie się jak można podróżować i odkrywać szlak śladami Mistrza. 

Bezpłatny przewodnik do pobrania tutaj… SZLAK CHOPINOWSKI

Mamy nadzieję, że uda nam się następnym razem wybrać na wycieczkę tym właśnie szlakiem. A do Żelazowej Woli bardzo byśmy chcieli raz jeszcze się wybrać. Na dłużej, bez pośpiechu... może tym razem podczas jesieni, by zobaczyć park w kolorach.

Tym czasem zostawiamy Was z tym cudownym miejscem i mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił Was do odwiedzenia tego miejsca, bo naprawdę warto.





Informacje dotyczące historii pochodzą z plakatów muzeum oraz Wikipedii.

Dziękujemy i życzymy miłego dnia. 

A jeśli podoba Wam się to o czym piszemy na blogu i chcielibyście nas wesprzeć, możecie postawić nam wirtualną kawę. Wystarczy kliknąć w poniższy link. 

POSTAW NAM KAWĘ

Każdą wypijemy z wielką przyjemnością i będzie to dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy nad blogiem.

Z pozdrowieniami A&S.



4 komentarze:

  1. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić to miejsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, bo naprawdę warto. To są takie miejsca z duszą. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
  2. Byłam tam kiedyś na szkolnej wycieczce. Teraz pewnie zupełnie inaczej spojrzałabym na to miejsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z wiekiem niestety często dostrzegamy więcej i czasami żałujemy, że nie docenialiśmy tego wcześniej.

      Usuń

Wszelkie projekty i fotografie na tej stronie stanowią własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez naszej zgody jest zabronione. Copyright © 2018-2024 Anna&Sebastian